Co z tą Polską?

stocznia

Odbyłam właśnie podróż po części naszego kraju, która odwiedzam raz do roku. Z ludźmi pogadałam, wymieniłam poglądy na wszelkie możliwe tematy. Królował oczywiście temat zdrowia czyli co, kiedy i komu się popsuło. Pozornie wydawać by się mogło, że było narzekanie. Tylko pozornie. Moi bliscy z reguły nie narzekali. Większość stwierdziła, że komputery się psują, to co dopiero człowiek…. Oczywiście z wyjątkiem rencistki Zofii. Ta narzeka zawsze i gdyby przestała, to byłaby wtedy chora.

Podczas rozmów o wyciętych pęcherzykach żółciowych, guzach i udarach, nikt też złego słowa o służbie zdrowia nie powiedział. Większość z usług miejscowych szpitali była zadowolona. No, oczywiście z wyjątkiem rencistki Zofii, bo tej wszędzie źle.

Temat kultury, sztuki i sportu też przeszedł raczej spokojnie, chociaż było kilka niezłych rodzynków (rodzynek?) w tym cieście, ale to może przy innej okazji.

I była oczywiście polityka! Jak się prawdziwy Polak z prawdziwym Polakiem spotka to polityka być musi! Nie ma lekko… trzeba dyskutować. Moi bliscy to cały przekrój obecnej sceny politycznej, dlatego też dyskusje były chwilami ostre. Zacznijmy od przeciwników obecnej władzy.

Nie da się ukryć, w moim otoczeniu niezależnie od części Polski jest ich najwięcej. Ludzie porządzili sobie osiem lat i teraz mają prawo narzekać na dzisiejsze rządy. Taka rola opozycji. Tak więc opozycja krytykuje praktycznie wszystko: imprezy w Białymstoku, powiększenie Warszawy, reformę oświatową, brak reformy zdrowia, dziurę w budżecie, stan oblodzonych chodników i opóźnienie pociągu na trasie Kudowa Zdrój – Wałbrzych o całe 20 minut z powodu obfitych opadów śniegu. Na to opóźnienie, które mnie bezpośrednio dotyczyło, ja akurat nie narzekałam. Na dworcu PKP, na którym oczekiwałam na pociąg, było ciepło i znakomicie chodziło wi-fi. Do tego w poczekalni działały gniazdka do prądu, zatem podłączyłam się i było w porzo i spoko.

Znacznie trudniejsze było pytanie, co opozycja, z którą ja się zetknęłam, robi, by było lepiej. Czy ktoś ze znajomych był na jakimś marszu protestacyjnym, ba może sam zorganizował jakąś pikietę, czy zna lepsze rozwiązanie niż proponują obecnie rządzący? I tu z reguły rozlegała się …. cisza. Okazało się bowiem, że znaczna część ludzi w ogóle na wybory nie poszła! W czas wyborów stwierdzili, że i tak i tak nie ma na kogo głosować, że jedni drugich warci, że i tak i tak każdy zrobi, co będzie chciał, jeden głos niewiele znaczy, zatem nie warto w ogóle zabierać głosu w wiadomej sprawie. I teraz macie, co chcieliście. Bo ci, co teraz rządzą, na wybory poszli!

I wygrali. Pewnie nie dlatego, że popierali w całej rozciągłości program wiadomej partii, bo go zapewne nie znali, ale dlatego, że posłuchali być może księdza, być może szwagra, być może babcię i głosowali. Wygrał naród posłuszny. I teraz se rządzi.

Ci, co poszli na wybory cieszą się. Nie martwią się dziurą budżetową, bo w końcu kiedyś przestaną rządzić i ewentualne skutki braku forsy w kasie zwalą na wówczas rządzących. Biorą swoje 500+, a przede wszystkim cieszą się, że stare wróciło.

Zaraz, zaraz, inaczej miało być…

Młodzi zwolennicy dzisiejszej władzy nie wierzą starszej opozycji, że część z rozwiązań obecnej polityki to powrót do przeszłości, że kiedyś już tak było… taka telewizja na przykład. Też była kiedyś tubą propagandową władzy. Taki najważniejszy człowiek w państwie na przykład….

Młodzi nie wierzą, a starsi zwolennicy cieszą się, że stare wróciło. Bo nie wszystko kiedyś złe było. Taka ośmioklasowa szkoła na przykład. Taka wizyta wojsk obcych na terytorium Polski na przykład. Kiedyś była taka armia, co chroniła nas przed zgniłym zachodem. Jak widać, nie udało się jej. Teraz inna chroni nas od wiatru ze wschodu. Pewnie też jej się nie uda….

Jeszcze inni są przeciwnikami wszystkich opcji politycznych. Ale los Polski jest im bliski i chcą Polski dla Polaków. Z tymi się jednak najtrudniej rozmawia….

I oczywiście jeszcze jedna grupa – ta, której wszystko dynda i powiewa. Najwspanialsi ludzie do balangowania! Wśród tych nie sposób się nudzić. Śmieją się ze wszystkich i wszystkiego. Twierdzą, że mają ważniejsze problemy na głowie. Dzieci trzeba ubrać i wyżywić, kredyt spłacić, auto naprawić, dobrze pracować, by dobrej pracy nie stracić, a do tego raz w tygodniu, przy sobocie zaprosić znajomych i po prostu poszaleć. Na miarę swych możliwości oczywiście!

A co z tą Polską?

Nie zginęła i nie zginie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Komentarze

 1. Tak od wczoraj ciężko się zastanawiam nad tym końcowym pytaniem…
  Czy na pewno nie zginęła i nie zginie?
  Ja mam odczucia,że już dawno jest tylko miejscem na mapie.
  Nie mamy wojska,które mogłoby bronić i strzec.Nie mamy,bo ktoś kiedyś stwierdził,że obowiązek wojskowy to głupota,że po co 2-3 lata,że strata czasu.No fajnie,tylko w razie mobilizacji będą nas bronić…. no właśnie,kto?
  Będą nas bronić……czym? Chyba strzałami i łukiem,bo wyposażenia mamy wprost ze złomowiska :D Gdyby nie rdza to 90% :asortymentu” by się rozsypało.
  Gospodarki nie mamy,nic się tu nie opłaca- ani siać,ani zbierać ani hodować,wydobywać itd,itp.
  Bardzo dobrze u nas czuje się chińskie-ubrania,buty,pralki,zabawki,szklanki,widelce,czosnek nawet. Aż dziw,że sami nie mamy gdzieś pieczątki „made in China” lub inny Tajwan.
  Nie mamy rządu,który dbałby o nasz własny interes,który by bronił i chronił tego co nasze.Bo po co skoro może bronić i chronić tego co prywatnie jego.
  Ja rozumiem potrzebę uczenia języka obcego.Tylko ze większy nacisk jest na ten „obcy” niż na naukę naszego.
  Jesteś polonistką-gdybym Ci pokazała zeszyty z klasy mojego dziecka to być chyba tydzień płakała.
  Ostatnio zrobiłam mu przegląd- od września w historii zapisali 6 (sześć!) kartek. W podręczniku też wiedza mocno minimalistyczna.A ja się dziwię,że moje dziecko przychodzi do domu i się nie uczy.Bo i z czego? Z internetu?
  Gdzieś ta Polska się zgubiła w tej Polsce.

  Co do starego….Stare ma się dobrze i nic go nie zastąpi,nawet jak przynosi same straty jak np.TVP,LOT czy Zus :D

 2. Jakos panie się pogubiły w swoich wywodach , albo nie czytają tych wiadomości, które powinny, albo to, co się zmienia was nie dotyczy, bo ja widzę OGROMNĄ różnicę w władaniu obecnym, a byłym. I jeśli nie dostrzegacie zmian w tak krótkim okresie „panowanie” nowego – to już całkiem się zagubiłyście. Wojsko się odbudowuje, szkolnictwo także, nędza, która panowała – wycofała się , dzięki 500+, gospodarka rozwija się w tempie dotąd niebywałym,itd.itp. A że do odrobienia strat, jakie ponieśliśmy , panie nie wpadły – to szkoda. Mam zupełnie inne poglądy i wiem, że dopóki TEN RZĄD będzie przy władzy – na pewno dojdziemy do lepszych czasów., bo oni pracują, a nie włóczą się po knajpach i nie obgadują własnego kraju, żrąc za nasze pieniądze wykwintne dania, że Polska istnieje teoretycznie. Nie mogę im darować wykluczenia naszych polskich klasyków z nauczania i fatalnej polszczyzny w piśmie i mowie, bo nie o to im chodziło, by polskość wzmacniać, a osłabić do maksimum.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.